About the blog

Nowadays, it seems, everyone is talking Turkey. Around the same time as 9/11, which put issues relating to the Middle East and the “Muslim world” on the top of the US’s foreign policy agenda, the current Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan founded the Justice and Development Party (AKP), a self-described “conservative democratic” party and offshoot of the Islamic-based Welfare Party. Like Turkey itself — a majority-Muslim country with a secular constitution and roots in both Europe and the Middle East — the AKP seems to embody multiple contradictions: it has received electoral support from both “liberals” and “religious conservatives,” backed relatively progressive policies towards religious minorities while defending the arrests of large numbers of journalists, voted against the US-backed UN Security Council resolution on sanctions against Iran before supporting the placement of a NATO-radar missile shield on Turkish soil, and so on. These apparent contradictions have led many both within and outside the country to wonder, “Whither Turkey?”

This blog seeks to help answer that question by tracking developments in Turkish politics, foreign policy and culture, particularly based on less-reported stories and analysis in Turkish. While at the moment the civil war in Syria and the larger “Arab Spring” have kept Turkey in the international headlines, understanding Turkey’s foreign policy requires an understanding of Turkey’s domestic political, cultural and historical developments that rarely make the English-language news. By relying mostly on original sources in Turkish, the blog also aims to allow for a larger variety of viewpoints on Turkey from Turkey to be available to an English-speaking audience. This blog does not claim to have all the “right” answers about where Turkey is going and the implications of that for international and regional politics, but it does hope to contribute both to broadening and deepening the discussion about this increasingly important country, one that is constantly changing and on the move.

***

Blog’a Dair*

Son zamanlarda herkes Türkiye’yi konuşuyor.11 Eylül olaylarından sonra çoğunluklu Müslümanların nüfusları olan ülkeler ve bu ülkelerle ilgili siyasi meseleler, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın gündeminin ilk sırasında oturuldu. 11 Eylül’le aynı yıl şu anki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu. Hem liberal hem de dindar kesimlerden destek aldığını söyleyebildiğimiz AK Parti, yürüttüğü siyasetleri ve yaptığı açıklamalarıyla Türkiye’yi nereye yönelttiğine dair birtakım soru işarettleri yarattı ve yaratmaya devam ediyor. Aynı AK Parti Hristiyanlar için olsun Aleviler için olsun bazı dini özgürlükleri genişletirken mevcut hapiste olan gazetecinin sayısı AKP’nin basın özgürlüğü kısıtladığını eleştirmesine yol açıyor. AKP’nin yonetimiyle Turkiye, ABD’nin desteklediği Birleşmiş Milletler’in İran’a yaptırım uygulayan tasarısına karşı oy kullandiktan sonra ABD’nin ve NATO’nun talep ettiği füze kalkanının Türkiye’ye yerleştirilebilmesine izin verdi. Durum böyle olunca hem Türkiye’de hem de yurtdışında kafalar karışıyor, “Türkiye nereye gidiyor” diye sorular soruluyor.

“Tracking Turkey” isimli bu blog, Türkiye’deki gelişmeleri takip ederek bu soruları cevaplamakta yardım etmeyi amaçlıyor. Türkçe kaynaklarına dayanarak İngilizce basınına yansıtmadığı Türkiye’le ilgili haberler, hikayeler ve analizleri öne çıkarmaya çalışıyor. Bu blog, Türkiye’ye dair bütün sorularına “doğru” cevaplarına sahip olduğunu iddia etmiyor. Aksine, Türkçe okuyamayanlara uluslararası manşetlerde yer almayan ama Türkiye’nin dış ve iç politikasını anlamak adına önem taşıyan haberleri sunacak bir platform olarak oluşturuldu.

*Türkçemi geliştirmek için ve İngilizce bilmeyenlerin yazdıklarıma yorum yapabilmeleri için bazen Türkçe yazmayı planlıyorum. Ayni zamanda Turkcem yeterli olmadigi icin nuanslar kaybolabiliyor ve tam demek istedigim sey daha sert ya da daha farkli cikabiliyor. Bunun icin ve hatalarım için kusura bakmayın. Yayınladıktan sonra ara sıra Türk arakdaşlarımdan yardım isteyerek doğrultmaya calisacagim.

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: